Zdolność kredytowa – Czym jest? Co na nią wpływa?

Chcąc zaciągnąć jakikolwiek kredyt czy pożyczkę w banku musimy najpierw wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Banka dokładnie sprawdza nasze możliwości finansowe, źródła dochodów i zobowiązania wobec innych banków. W przypadku niewielkich kredytów często sprawdzani jesteśmy dość pobieżnie i szybko.

 

W niektórych bankach cały proces odbywa się przez internet i trwa kilkadziesiąt minut. Inaczej jest w przypadku większych kredytów, na przykład kredytów hipotecznych. Wówczas weryfikacja zdolności kredytowe jest bardzo szczegółowa i czasochłonna.

Czym jest zdolność kredytowa?

To jeden z głównych czynników decydujących o przyznaniu kredytu. Jest to szacowana na podstawie określonych algorytmów sytuacja finansowa kredytobiorcy. Każdy bank pracuje na własnych algorytmach, które nieco się od siebie różnią. Mimo wszystko jednak istnieje grupa czynników, która brana jest pod uwagę bez względu na placówkę bankową. Oszacowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy ma za zadanie sprawdzić, czy dana osoba jest w stanie poradzić sobie ze spłatą kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Przede wszystkim najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę są dochody. Kredytobiorca powinien udokumentować swoje miesięczne dochody poprzez przedstawienie wyciągów bankowych z ostatnich kilku miesięcy. Jeżeli w grę wchodzi kredyt hipoteczny może być to nawet ostatni rok. Dzięki weryfikacji naszych miesięcznych dochodów bank jest w stanie przewidzieć, czy będzie nas stać na spłatę raty.

Kalkulator zdolności kredytowej znajdujący na stronie expander.pl

Kolejnym ważnym czynnikiem są nasze wydatki i zobowiązania. Bank sprawdza dokładnie jakie ponosimy wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego oraz spłatą powstałych wcześniej zobowiązań.

Równie ważnym czynnikiem branym pod uwagę przez bank jest nasza historia kredytowa. Bank analizuje nasze wcześniejsze kredyty i sprawdza czy regularnie płaciliśmy raty. Warto więc przed złożeniem wniosku przypomnieć sobie czy nie mamy żadnych zaległych zobowiązań.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczną decyzję banku. Ponieważ algorytmy obliczania zdolności kredytowej różnią się od siebie warto złożyć wnioski w kilku bankach. Może zdarzyć się, że pomimo odmowy z kilku banków jeden z nich postanowi przyznać nam kredyt. Jeżeli nie jesteśmy pewni na jaki kredyt możemy liczyć warto też sprawdzić swoją zdolność kredytową w internecie. Kalkulator kredytowy to narzędzie, które pozwala oszacować naszą zdolność kredytową na podstawie kilku podanych informacji. Wówczas możemy mniej więcej sprawdzić, o jaką kwotę kredytu możemy się realnie ubiegać.