Serwisowanie maszyn CNC. W jaki sposób zadbać o laser CNC?

Maszyny CNC ze względu na intensywność użytkowania, nierzadko 24/7 narażone są na powstawanie usterek i awarii. Z tego względu, podstawowym warunkiem ich długiego i bezawaryjnego działania jest prawidłowa obsługa i bieżąca konserwacja. Tego typu urządzenia powinny być zatem odpowiednio zabezpieczane oraz terminowo serwisowane.

Chcąc cieszyć się bezawaryjną pracą maszyny cnc kluczowe jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Po każdorazowej obsłudze urządzenie musi zostać poddane czynności, która polega na pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń. W momencie nawet krótkiej przerwy podczas pracy maszyny, warto przeprowadzić jej konserwację, w celu sprawdzenia prawidłowości działania. Jeśli chodzi o urządzenia wykorzystywane tylko w danym okresie, po wykonanej pracy należy przeprowadzić konserwację posezonową. W każdym aspekcie kluczową rolę odgrywa terminowość zarówno zabiegów czyszczących, jak i tych konserwacyjnych. By maszyna była sprawna i niezawodna, nieocenione w tym wypadku okazuje się serwisowanie urządzeń, które można podzielić na kilka rodzajów.

Przeglądy tygodniowe, miesięczne

Maszyny cnc w okresie eksploatacji są poddawane fizycznemu zużyciu. Bieżące przeglądy są zatem niezbędne do zachowania wysokiej jakości pracy każdej maszyny. Te tygodniowe lub miesięczne wykonywane są przez operatorów obsługujących daną maszynę. Przeprowadzane są one zgodnie z dokumentacją techniczno-rozruchową maszyny. Wówczas następuje wymiana zużywających się podzespołów, które mogą wpływać na jakość obróbki. Operator dokładnie weryfikuje również wszystkie dysze i szkiełka, które odpowiedzialne są w maszynach laserowych za przeprowadzenie odpowiedniego cięcia.

Przeglądy okresowe wykonywane przez serwis

Aby utrzymać maszyny w pełnej gotowości do pracy, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo operatorowi i innym użytkownikom, zgodnie z zaleceniem producenta należy przeprowadzać przeglądy okresowe, wykonywane przez serwisantów. Są one konieczne, by zachować m.in. okres gwarancyjny. Serwisant dokładnie weryfikuje działanie maszyny oraz jakość wykonywanej przez nią obróbki. Wówczas wymienia bardziej skomplikowane części eksploatacyjne, by zapewnić jak największą produktywność i wydajność. Sprawdza i wymienia wszystkie oleje oraz filtry, które odpowiadają za stan maszyny.

Serwis oprogramowania

Oprogramowanie to nieodłączna część każdej nowoczesnej i innowacyjnej maszyny. Odpowiada za centralne zarządzanie produkcją – od jednej maszyny do nawet całego systemu produkcyjnego. Dzięki oprogramowaniu maszyna cnc jest w stanie efektywnie wykonywać wszystkie działania oraz precyzyjnie obrabiać każdy detal. Kontroluje również urządzenia poprzez kolejkę zadań, zapewniając łatwy sposób dodawania nowych zleceń produkcyjnych do listy. W celu zapewnienia bezawaryjnej produkcji należy zadbać o bieżące wsparcie techniczne w postaci aktualizacji, które wychodzą od producenta. Istotną kwestią są również kopie zapasowe, które pozwolą na zachowanie wszystkich cennych danych w bezpiecznym miejscu.