Jak oszczędzać na księgowości?

Księgowość to jedna z najważniejszych kwestii w danej firmie, na której pozornie nie można oszczędzać. Przecież nie chcemy ryzykować faktu popełnienia błędu przez niedoświadczonego księgowego? Otóż okazuje się, że wcale nie musi tak być! Dziś pokażemy wam, że na księgowości w firmie da się oszczędzić – i to mądrze! Jak to zrobić?

Koszty księgowości

Zatrudnianie księgowego, który zajmie się naszym przedsiębiorstwem to zwykle koszt średnio 3-4 tysięcy miesięcznie. Dla wielu firm to naprawdę duży wydatek, który obciąża ich budżet w poważny sposób. Jeżeli biznes jest niewielki, to ciężko wyobrazić sobie, aby potraktować to jako opłacalną usługę. Z drugiej strony płacąc tę kwotę zewnętrznemu operatorowi, zwalniamy naszą głowę ze wszelkich zmartwień w związku z kwestiami księgowości, co może być niezwykle kuszące…

Oszczędzamy mądrze

Można jednak oszczędzać mądrze i drogą do tego jest nic innego jak samodzielne księgowanie wszystkich faktur, przy pomocy najróżniejszych programów do tychże czynności. To niezwykle pomocna sprawa, gdyż ten system praktycznie w całości zajmuje się przydzielaniem odpowiednich pozycji do danych kategorii. Wystarczy, że wprowadzimy dane do np. Taxomatic, a program sam zaksięguje dokumenty, wyliczy odpowiednie podatki, czy też wygeneruje wszystkie potrzebne do wizyty w Urzędzie Skarbowym deklaracje. Nic tez nie stoi na przeszkodzie, aby zewidencjonować przy jego pomocy środki trwałe! Zalety takiego sposobu są niezwykle istotne: stały monitoring finansów plus oszczędność pieniędzy, bywają kuszące.

Wady rozwiązania

Czy istnieją jakieś wady takiego rozwiązania? Niestety tak, a jest nim konieczność poświęcenie pewnej ilości czasu nie tyle, ile na samo wprowadzanie faktur do systemu, lecz również poznanie pewnych zagadnień z zakresu rachunkowości. Bez nich bardzo ciężko będzie nam płynnie i sprawnie poruszać się w danej aplikacji. Nie można też zapomnieć o kwestii odpowiedzialności. To tylko my sami jesteśmy osobami, które poniosą całkowitą odpowiedzialność za rozliczenia z fiskusem. Wszelkie błędy, niedociągnięcia czy inne tego typu sytuacje – spadają na nasze barki!

Podsumowanie

Jak widzicie sami, księgowość wcale nie musi być tak drogą kwestią, za jaką uchodzi. Wystarczy tylko zastanowić się, jak można zaoszczędzić nasze środki w mądry sposób i problem rozwiązuje się sam! Czemu więc nie spróbować?